کمتر از 1 دقیقه پیش

وام 160 میلیونی مسکن منتظر گام بعدی

وام 160 میلیونی مسکن منتظر گام بعدی
پس از آن‌که شورای پول و اعتبار روز سه‌شنبه 11 اسفندماه وام‌های 80، 60 و 40 میلیون تومانی برای زوجین خانه اولی را دو برابر کرد، حالا همه منتظر هستند تا برای اثرگذاری بیشتر این وام‌ها سود تسهیلات کاهش یابد و مدت زمان بازپرداخت که هم‌اکنون 12 سال است بیشتر شود.
این موضوع ابتدا از سوی برخی کارشناسانی مطرح شد که معتقد بودند اقساط ماهیانه 2.3 میلیون تومانی وام 160 میلیون تومانی از توان بسیاری از زوج‌های جوان خارج است و سپس مسوولان وزارت راه و شهرسازی با تایید این دغدغه، بر لزوم مدت زمان بازپرداخت و کاهش نرخ سود وام‌ها تاکید کردند.
حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در این‌باره ابراز امیدواری کرد با کاهش نرخ سود سپرده‌گذاری در سال آینده نرخ بهره اقساط وام مسکن هم کاهش یابد.
گرچه تاکنون جزئیاتی از نحوه پرداخت این تسهیلات اعلام نشده است اما طبق شرایط قبلی یعنی با سود 14 درصد و دوره حداکثری 12 ساله برای بازپرداخت، متقاضی وام 160 میلیون تومانی با پرداخت به روش ساده باید ماهانه 2.3 میلیون تومان طی 144 ماه قسط پرداخت کنند. وام 160 میلیون تومانی نیز حدود 171 میلیون تومان سود به همراه دارد و در مجموع باید 330 میلیون تومان به بانک مسکن برگردانده شود.
رقم بالای اقساط عملا دایره دریافت کنندگان تسهیلات 160 میلون تومانی را کوچک می‌کند. شهریار شقاقی کارشناس مسکن در این‌باره می‌گوید: عدم شمولیت و میزان بالای اقساط، جامعه هدف این تسهیلات را محدود کرده است؛ به طوری که شاید حدود یک درصد جمعیت کشور بتوانند از این وام‌ها استفاده کنند.
هم‌چنین حسام عقبایی رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران با بیان اینکه وام های 60 میلیونی کمتر از 12 درصد ارزش بهای یک آپارتمان را تامین می کرد گفته است: اگرچه افزایش سقف تسهیلاتی که در این طرح پیش بینی شده مناسب است اما محدود کردن آن به زوج های جوان شمولیت دهک های درآمدی به ویژه درآمدهای پایین را کاهش می دهد و اگرچه نمی توان درصدی معین برای متقاضیانی که در این طرح مشمول می شوند را تعیین کرد اما باید گفت درصد زیادی از متقاضیان واقعی مسکن را پوشش نمی دهد.منبع: ایران فایل

نظرات کاربران:


نظر شما در مورد این موضوع:

فیلدهای ستاره دار را وارد نمایید.ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
پربازدیدترین اخبار
Scroll