کمتر از 1 دقیقه پیش

خودروهای هسته ای در خودروسازی

خودروهای هسته ای در خودروسازی
تولید کنندگان خودرو در دهه 1950 میلادی در تلاش رای استفاده از انرژی هسته ای بودند. اما...
انرژی هسته ای در سالهای 1930 به دست آمد که کشف بسیار عظیمی به حساب می آید. بعد گذشت یک دهه Enrico Fermi، فیزیکدان معروف آن دوران و تیمش اولین راکتور هسته ای با استاندارد Stagg Field در دانشگاه شیکاگو امریکا ساختند. در 2 دسامبر 1942 پیل یک هسته ای فعال شد و عصر هسته ای شروع شد. اما شروع خوش آیندی نداشت.  در جنگ جهانی دوم و با دستور رزولت، پروژه‌ی منهتن برای توسعه‌ی اولین سلاح های هسته­‌ای کلید خورد. نتیجه‌ی بدست آمده از این پروژه در فاجعه‌ی شهر‌های هیروشیما و ناکازاکی در سال1945 دیده شد که باعث کشتار هزاران انسان و پایان رسیدن جنگ جهانی دوم در ژاپن شد.


این روزها که انرژی به بحث هر محفلی تبدیل شده و دغدغه‌ی هر روزه‌ی بشر است، برای یافتن جایگزین برای سوخت‌های فسیلی چرا تاکنون انرژی هسته‌ای به عنوان گزینه‌‌‌ی مناسب مطرح نشده است؟ شاید عجیب باشد اما این ایده در سال‌های بسیار دور به فکر سازندگان خودرو افتاده است. برای آشنایی با خودروهای هسته‌ای با زومیت همراه باشید.

تبلیغاتفروشگاه اینترنتی دیجی کالاشرایط جدید آزمون CCIE LAB آموزشگاه بین المللی ارژنگ
در سال‌های نه چندان دور انرژی هسته‌ای به عنوان منبع نیروی محرکه از طرف تولید کنندگان خودرو در دیترویت در حال توسعه بود. دهه‌ی ۱۹۵۰ زمانی بود که به نظر می‌رسید این منبع انرژی در صنعت خودروسازی نیز می‌‌تواند نقش گسترده‌ای ایفا کند. اما خودروهای هسته‌ای هرگز ساخته نشدند. با این حال داستان کوتاه دیترویت درباره‌ی توسعه‌ی انرژی هسته‌ای در اخبار خودروها کاملا جذاب است.
 
خودروی هسته ای فورد


در سال 1957 کمپانی خودرو سازی فورد شروع به طراحی کانسپت خودروی هسته ای خود با نام Nucleon نمود و آنرا به معرض نمایش گذاشت. این طراحی با ساخت فاصله ی زیادی داشت تا جایی که به کلی فراموش شد. مشکلاتی که در سر راه خودروسازان قرار دارد زیاد است. از جمله می توان به محافظت مسافران از اشعه‌های ساطع شده‌ی ناشی از واکنش‌های هسته‌ای را نام برد که برای این کار یک دیوار حائل 50 تنی برای محافظت سرنشینان نیاز است. این خود مشکلی بسیار بزرگ است که باید تا رفع آن صبر کرد. البته متاسفانه امروزه بدلیل فجایعی که در چرنوبیل، جزیره‌ی تری مایل و آخرین مورد که در فوکوشیما (Fukushima) رخ داد، امکان استفاده از این منبع انرژی را در وسایل نقلیه‌ی همه‌روزه‌ی مردم به شدت کاهش یافت است.

نظرات کاربران:


نظر شما در مورد این موضوع:

فیلدهای ستاره دار را وارد نمایید.ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
پربازدیدترین اخبار
Scroll